Počasí a klima Egypta
Egypt je v podstatě pouští, jakýmsi výběžkem Sahary, která se táhne celou severní Afrikou. Jak řekl jeden antický řecký historik, Egypt je darem Nilu – bez této řeky by zde pravděpodobně neexistovala ani prastará civilizace.
Skoro po celý rok je většina Egypta horká a suchá. Alexandrie a osídlení okolo středozemního moře zažívají poněkud mírnější klimatické podmínky než například Káhira nebo jiné vnitrozemní oblasti, které jsou sužovány teplotami dosahujícími mnohdy 50°C. Zimy ve středomořské oblasti se vyznačují velkým množstvím srážek, ale čím hlouběji ve vnitrozemí, tím je srážek méně. Během zimních měsíců (od listopadu do února) se teplota pohybuje zhruba od 13 do 21°C. Jaro je v Egyptě poměrně mírné, ale je znepříjemňováno khamaseen, což jsou horké (v poušti mohou zvednout teplotu o 38°C ) a drsné větry, které se sebou nesou oslepující písečné a prachové bouře a hlásí příchod léta. Stálý severozápadní vítr pomáhá přímořským oblastem v udržování snesitelných teplot.
V nilském údolí prakticky neprší, takže zapomeňte na vybavení do deště, ale zato si přibalte dvojitou dávku opalovacího krému, několikery sluneční brýle a odolnou pokrývku hlavy. Na středomořském pobřeží se průměrné roční srážky pohybují okolo 20 cm, ale v jižnějších oblastech mohou dosahovat pouhých 2 cm (pro srovnání – srážky na českém území se pohybují okolo 100cm). V Egyptě se můžete setkat také se sněhovými srážkami, ale pouze v Sinajských horách (výjimečně v příbřežních oblastech).