Svátky v Egyptě
Musíte být připraveni, že ve dnech národních svátků jsou banky a obchody uzavřeny a veřejná doprava značně omezena. Je to 7. ledna, kdy slaví pravoslavná církev Vánoce, 25. dubna je oslava osvobození, 1. května den práce, 23. července den revoluce a 6. října den ozbrojených sil.
Ramadan je devátým a pro muslimy nejdůležitějším měsícem islámského kalendáře. Aby si připomněli dny, kdy Bůh odhalil Mohammedovi Korán, se muslimové jedí, pijí a kouří až po soumraku. I když je toto přísné dodržování ramadanu určeno jen pro muslimy, někteří z nich mají za to, že i nemuslínové by v tento čas neměli jíst a kouřit na veřejných místech. Můžete se tedy setkat s tím, že se během ramadanu některé kavárny a restaurace otevírají až po západu slunce. Veřejná doprava také jezdí méně častěji než obvykle, obchody se zavírají dříve a celkový rytmus života je pomalejší.
Podle předpokladu, přesně v minutě kdy slunce zapadne, utichne celá zem a začne se zaobírat hlavním jídlem dne (iftar), které je chápáno jako společenská událost a odehrává se ve větší skupině přátel. Je obvyklé, že bohatší lidé v ulicích Káhiry nechávají zřizovat stoly s jídlem zdarma; jak pro chudé, tak pro dělníky, kteří si nemohli dovolit odejít ze směny. Z modliteb se stávají jakési společenské události a někteří lidé se před i po nich odměňují jídlem. Hodinu či dvě po západu slunce začnou města neuvěřitelně ožívat. Ulice, obvykle bohatě zdobené po celý měsíc, jsou rušné až do brzkých ranních hodin. Některé restaurace a kavárny zaznamenávají největší obraz v roce právě v době ramadanu, dokonce i televizní a rozhlasová reklama je v této době nejdražší.
Přesná data začátku a konce ramadanu závisí na astronomických pozorováních a mohou se stát od státu lišit. Na rok 2007 (1428 islámského kalendáře) připadá na 13. září až 11. října, v roce 2008 (1429) bude 1. až 29. září a roku 2009 (1430) od 21. srpna do 19. září.
Vánoce v Egyptě
Od roku 2002 se díky prezidentu Hosni Muburakovi slaví společné Vánoce křesťanů a muslimů 7. ledna (ve stejný den slaví Vánoce například i Rusové – rozdíl vězí v používání rozdílných kalendářů). Vánoce jsou pro Egypťany velmi důležitým svátkem už z toho důvodu, že v něm Marie s Josefem a malým Ježíšem nějaký čas žili.
I když je Egypt převážně muslimskou zemí, vánoční sváteční atmosféra je cítit na začátku ledna v podstatě všude. Nejenže uvidíte podobnou vánoční výzdobu (světýlka, většinou umělé vánoční stromečky), ale navíc se můžete pokochat pohledem na Santu tančící břišní tance. Kostely se na počest Josefa (aby uchránil Marii před chladem, zapaloval ve stáji svíce) zdobí nepřeberným božstvím lampiček a svíček.
Době slavení ovšem předchází půst. Podle toho, kolik má věřící síly, tolik hodin denně nejí a pokud jí, může konzumovat pouze jídlo neživočišného původu, takže například maso, ryby, vejce a mléko je zakázáno.
Koptové, stejně jako ostatní křesťané, slaví den narození Krista půlnoční mší, provázenou zvoněním kostelních zvonů. Největší mše se koná od 23 hodin v katedrále svatého Marka v Káhiře, obvykle ji vede koptský papež a vysílá ji egyptská televize. Po mši se rodiny rozcházejí do svých domovů, pojí jídlo z masa a rýže zvané fatta a děti si rozbalí dárky. Speciálním vánočním pečivem jsou sladké sušenky s křížem.
Pokud budete chtít v Egyptě strávit „naše“ Vánoce, zjistěte si, jestli hotel, v němž budete ubytováni, je připraven i na slavení Vánoc v západním stylu. Pokud ano, doporučujeme vám zůstat v Egyptě až do egyptských Vánoc – užijete si tak tyto nádherné svátky dvakrát.